Hírek



2011. 06. 06.
Városi pedagógusnap

„Azért vagyok pedagógus, hogy a természetnek nyers gyémántját szép vigyázattal csiszoljam kristályba.” - ez Németh László hitvallása. Az idézett gyönyörű gondolat is kifejezi a pedagógus pálya célját és szépségeit. Június első vasárnapja már 1952. óta pedagógusnap, a pedagógusok munkájának társadalmi elismeréseként. Péntek délután 15 órakor került sor a városi pedagógus napi ünnepségre Komámban.


Az Egressy Béni Zeneiskola Egressy termében rendezett eseményen Varga Miklós és Bodnár Vivien adtak műsort. Ugyanitt került sor a nyugdíjba vonulók köszöntésére, valamint a városi pedagógiai díjak átadására is. Az eseményen megjelent Dr. Molnár Attila polgármester is.

Turi Bálint szakterületért felelős alpolgármester ünnepi köszöntője, valamint a művészek műsora után az idei díjak átadásával folytatódott az ünnepség.

A 2010-2011-es tanév végeztével több városi pedagógus vonul nyugdíjba. Számukra a Nemzeti Erőforrás Minisztere Pedagógus Szolgálati Emlékérmet adományozott.

Így ebben az évben fejezte be munkáját, Bakos Gyuláné, aki 1972. óta végzi óvodapedagógusi munkáját. Ez idő alatt óvónő volt Tatabányán, később Tatán, majd 1975-től folyamatosan a komáromi II. számú, illetve később, a névfelvétel után a Kistáltos Óvodában dolgozott. A tanultakat a gyakorlatban tökéletesítve segítette az óvodás gyermekeket a sikeres és kiegyensúlyozott iskolakezdéshez. A Kistáltos Nevelési Program megírásában tevékenyen részt vett. A program célkitűzéseit szem előtt tartotta és azok megvalósítására törekedett. Hosszú pedagógusi pályája alatt óvodások generációit nevelte, nagy szeretettel. Nagy elismerés számára, hogy régi óvodásai ma már, mint szülők tértek vissza hozzá, rábízva gyermekük nevelését.

Szintén a tanévben fejezi be óvodapedagógusi munkáját Semsei Lászlóné, a Szent Imre Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda óvónője. Semsei Lászlóné a II. számú Napköziotthonos Óvodában, a mai Kistáltos Óvodában kezdte óvónői munkáját. Ebben az intézményben dolgozott 31 éven át. Ebben az intézményben nyolc évig vezető-helyettesi feladatokat is ellátott. 2000. szeptember 1-jétől, a Szent Imre Iskola óvodájának alapításától, az intézmény óvónője. A közösségi életben is aktív, - részt vett a Vox Femina Nőikar alapításában, a kórusnak 29 év után, ma is aktív tagja. Szakmai tapasztalatával, gyermekszeretetével, gazdag módszertani tárházával példaként szolgál a fiatal pedagógusok számára.

Nyugdíjba vonulása alkalmából Pedagógus Szolgálati Emlékérmet kapott Borsos Józsefné, a Petőfi Sándor Általános Iskola tanítója is. Borsos Józsefné 1983. szeptemberétől a Petőfi iskola pedagógusa. Munkáját mindig lelkiismeretesen végezte, napközis csoportjaiból jó közösségek alakultak. Technika szakkollégiumi végzettségét kihasználva sok érdekes programot szervezett a gyerekeknek. Szívesen vállalt osztálytanítói és helyettesítői feladatot is. Tanítványai szerették, tisztelték, óráin fegyelmezetten viselkedtek. Napközis csoportjaival rendszeresen részt vett tanulmányi kirándulásokon. Megköszönjük a három évtizedes múltra visszatekintő, gyermekek oktatása-nevelése érdekében végzett eredményes munkáját.

Éri Lászlóné a Petőfi Sándor Általános Iskola tanítója Szolgálati Emlékérmet vehetett át.
Éri Lászlóné 1973. óta az iskola pedagógusa. Pályafutása kezdetétől osztálytanítóként tevékenykedett. Sok-sok kisdiák számára ő volt a TANÍTÓ NÉNI, - csupa nagybetűvel. Tanítványai azóta is szeretettel és tisztelettel gondolnak nagyra becsült tanítójukra, aki bevezette őket a tudomány világába. Kedves, barátságos gyermekszerető egyénisége révén diákjai ragaszkodtak hozzá. Szakmai tevékenységére mindig odafigyelő, állandó megújulást kereső tanítóként ismerte meg az iskola közössége. Nemcsak a diákokkal, de a kollégákkal is harmonikus kapcsolatot alakított ki, - igazi közösségi emberként dolgozott.

Nyugdíjba vonulása alkalmából Pedagógus Szolgálati Emlékérmet kapott Tótvári Lászlóné is, aki szintén a Petőfi Sándor Általános Iskola pedagógusa. Tótvári Lászlóné 1976 óta a Petőfi Sándor Általános Iskola tanára. Osztályfőnökként és szaktanárként mindig a gyerekek érdekeit tartotta szem előtt. Alapos, lelkiismeretes tevékenységéért diákjai szeretik, tisztelik. A tanulók nevelése-oktatása mellett több mint 10 éve osztályfőnöki munkaközösség-vezetőként segíti a nevelőtestület munkáját. Továbbképzés keretében bővítette számítástechnikai ismereteit, illetve az iskolai drogprevenció eredményessé tétele érdekében elvégezte az „iskolai drogkoordinátor” tanfolyamot. Számos versenyre készíti fel tanítványait, akik jelentős eredményeket értek el országos szinten is. Ilyenek: biológia verseny, természetismereti, természetvédelmi verseny és katasztrófavédelmi verseny.

Szintén Pedagógus Szolgálati Emlékérmet kapott Pálfyné Nyikus Zita, a Feszty Árpád Általános Iskola tanára. Pálfyné Nyikus Zita 1974-ben szerzett magyar – ének-zene szakos tanári diplomát a Pécsi Tanárképző Főiskolán. Szőnyi és győri pedagógusi évek után 1982-től a II. számú Általános Iskola, a mai Feszty iskola tanára. Kezdettől fogva nagy gondot fordított szakmai munkájának megalapozására. Sokat tett a lemaradó tanulók tudásának neveltségének szintre hozása érdekében. Tanítványai rendszeresen vesznek részt tanulmányi versenyeken, melyeken többször értékes helyezéseket értek el. A gyermekeket mindig a jóra, a becsületre, az egymás iránti tiszteletre, a tisztességre nevelte és neveli ma is. Az iskolai ünnepségeken, mint karvezető színvonalas műsorokkal emeli az ünnep színvonalát.

A nyugdíjba vonulók között volt Erdei Attiláné, a Jókai Mór Gimnázium tanára is. Erdei Attiláné, orosz-olasz-ének szakos tanár, 1976-ban kezdte pedagógus pályáját. Szőnyi általános iskolai tanítás után, 1988-tól a Jókai gimnázium pedagógusa. Az olasz nyelv tanítása következtében folyamatosan tartotta a kapcsolatot az Olasz Intézettel, melynek egyes programjain tanítványai képviselték az iskolát. Munkájával szemben igényes, lelkiismeretes, segítőkész pedagógus. Határozott fellépésű aktív tagja a nevelőtestületnek. Rendszeresen vállal önként feladatokat. Így 1989. óta ő az iskola diákönkormányzatának patronáló tanára. Az ének-zene tantárgy tanításához kapcsolódik, hogy hosszú évek óta tagja a Vox Femina nőikarnak.

Az idei pedagógusnap azon ritka alkalmak egyike, amikor intézményvezetőtől is búcsúzott a város. A minisztérium Pedagógus Szolgálati Emlékérmet adományozott Töröttő Ferencnének, a Napsugár Óvoda vezetőjének.

Töröttő Ferencné pályáját 1970. szeptemberében kezdte. Rövid ideig a nagyigmándi, majd sok éven át az almásfüzitői óvodában dolgozott óvónői, vezető-helyettesi, majd vezetői beosztásban. Színvonalas szakmai munkáját 1985-ben Miniszteri Dicsérettel ismerték el. 2005-től vezeti a Napsugár Óvodát. Erre a feladatra alkalmassá tette az új iránt fogékony, tisztánlátó, alkotó, agilis személyisége. A gyerekekhez való viszonya szereteten alapul, az egyéni bánásmód alkalmazásával kiemelkedő eredményeket ért el, különösen a hátrányos helyzetű gyermekek nevelésében. A szülőkkel való kapcsolata közvetlen, őszinte.
Vezetése idején megújult, megszépült, korszerűbb lett az óvoda épülete. A felújítás utáni berendezkedés és dekoráció is kifinomult ízléséről tanúskodik.

Dr. Mészáros Gyuláné, a Jókai Mór Gimnázium tanára, Dr. Mészáros Gyula, a Kultsár István Szakközépiskola és Szakiskola tanára és Szijj Imréné, a Móra Ferenc Általános Iskola pedagógusa a megyei önkormányzat által rendezett ünnepségen vették át a szolgálati emlékérmet.

Az eseményen került sor a „Komárom Város Pedagógiai Díja” kitüntetések átadására is.
A képviselő-testület által adományozott díjat idén Bakos Gyuláné, Éri Lászlóné, Semsei Lászlóné, valamint a Széchenyi István Közgazdasági-Informatikai Szakközépiskola tanára, Prohászka Sarolta vehették át.

Prohászka Sarolta harminc évvel ezelőtt kezdte tanári pályáját. Az egyetemi évek után azonnal régi iskolájába tért vissza közgazdász-tanárként. Munkájában folyamatosan fejleszti magát, hogy tudása mindig a legkorszerűbb legyen. Szaktanári munkájának sikere a számtalan, közgazdászként továbbtanult vagy elhelyezkedett volt diák és a kimagasló eredményeket elért versenyzők. Kollégái is elismerik szaktudását, ezért választották szakmai munkaközösség-vezetőnek. Közvetlen, barátságos ember, aki nemcsak a kollégáival ápol jó viszonyt, hanem szívesen épít az iskola falain kívül vagy akár az ország határain is átnyúló kapcsolatokat. Mind szakmai munkássága, mind pedig emberi értékei követendő példaként állíthatók.

Az ünnepség a zeneiskolában tartott kötetlen beszélgetéssel ért véget.


Galéria: Városi pedagógusnap Komáromban 2011