A néha-néha szemerkélő eső, és a júliusi ősz ellenére is kiváló programokon vehettek részt azok, akik az elmúlt hétvégén kilátogattak a komáromi Európai Dalos Gasztropuccsra. A városvezetés ismét egy remek nyári programot szervezett, amelyet hamarosan újabbak követnek majd.
A városrehabilitáció kísérőprogramjaként július 29-e és 31-e között megrendezett három napos minifesztiválon volt minden, mi szemnek s szájnak ingere. A kondérokban ínycsiklandó étkek főttek, a kemencékben pedig különleges pékárúk sültek. Marhapörkölt, ropogósra sült csülkök, egyszerű kacsazsíros, hagymás-paprikás fehér kenyér, kemencéslángos. A bor és ételkóstolók mellett számos zenés színpadi-, és gyermekprogram valamint játszóház várta a családostól érkező komáromiakat és környékbelieket.
A "puccs" péntek délután 4 órakor vette kezdetét. Az Ízek tere! ünnepélyes megnyitója után Nyári Imre cimbalom és hegedűművész magyar nótákkal szórakoztatta a közönséget, majd ezt követően a Vidám Fiúk teremtettek klassz hangulatot, a hatvanas, hetvenes és nyolcvanas éveket megidéző műsorukkal.
Szombaton már háromnegyed egykor gyűltek a versenyzők. A bográcsokban füstölt csülkös, debreceni kolbászos Jókai bableves rotyogott. A gasztronómiai megmérettetésre 4 csapat jelentkezett. A Kocsis Tibor királyi mesterszakács vezette, helyi vendéglátósokból álló öttagú zsűri végül a Mackó Kuckó levesét hozta ki győztesnek. Az önkormányzat csapata a harmadik helyen végzett. Ezalatt már javában tartott az gyermekfőzőcske, a színpadon pedig rendre váltották egymás a produkciók. A Nagykéri Mórinca citerazenekar után, ismét Nyári Imre húzta, vonta, pengette a talp alá, illetve az estebédhez való nótákat. Fél öttől Völner Eszter és Stummer Marci dzsesszstandardokkal, valamint a pop és rockzenei dzsessz-átértelmezésekkel okozott kellemes perceket a közönségnek. Hattól a Gesztesi Vagányok együtténeklős, együtttapsolós sramlizenéje zárta a napot. Persze csak a Jókai téren, hiszen a Szabadság tér pont ekkor „nyitott”. Itt a Zenés Nyári Esték keretében került színpadra Lehár Ferenc: A víg özvegy című operettje, az Operettvilág Együttes előadásában.
Vasárnap délután 2 órakor Steve Taylor pánsíp koncertjével kezdődtek a rendezvények. Modrovits József és Szabó Zsuzsa a legismertebb operettekből állítottak össze egy egyveleget, majd kaptunk egy szeletnyi Párizst. Bardóczy Attila egy szempillantás alatt idevarázsolta a Champs-Élysées-t annak minden kávézós, füstös, furcsa, bús, bíbor hangulatával együtt. A három napos rendezvényt a László testvérek musical műsora zárta.
A Jókai bableves története:
Városunk szülötte, a romantika korszakának legnagyobb írója, Jókai Mór egyszer Füreden tartózkodva saját ízlése szerint főtt bablevest rendelt. A csülkös, kolbászos, tejfölös fenséges egytálételnek is beillő eledel úgy megízlett neki, hogy ezután csak és kizárólag így készítette azt el. A különleges bableves pedig az idők folyamán átkeresztelődött a nevére.
És, hogy milyen is az igazi Jókai bableves? Íme:
Igazi régi magyar étel a Jókai bableves, melynek Jókai Mór is nagy kedvelője volt. Minden ami közkedvelt számtalan változatban létezik, mi a legismertebb Jókai bablevest mutatjuk be. A Jókai bablevest készíthetjük otthon a konyhában, de a szabad tűzön bográcsban készült Jókai bableves is ínycsiklandó ízvilágot kínál.
Jókai bableves hozzávalók (6 személyre)
• 40 dkg tarkabab • 10 dkg füstölt szalonna • 30 dkg füstölt csülök • 1 száll füstölt kolbász, vagy debreceni • 1 db vöröshagyma • 2 gerezd fokhagyma • 2-2 db sárga és fehérrépa • ½ zeller • liszt a habaráshoz • bors, 2 db babérlevél
Elkészítés:
A szalonnát felkockázzuk zsírjára sütjük, a hagymát, fokhagymát felaprítjuk, rádobjuk a szalonnára. Ha üvegesre pirult a hagyma, hozzáadjuk a zellert, a karikára vágott fehér és sárgarépát. Pár percig hagyjuk együtt pirulni majd hozzáadjuk a babot, melyet előző este beáztattunk és felöntjük annyi vízzel, hogy teljesen ellepje. Fűszerezzük borssal, babérlevéllel, sózni nem kell mert a füstölt húsok elegendő sót tartalmaznak. Mikor felforrt a víz beletesszük a füstölt csülköt, melyet érdemes kisebb darabokra vágni, hogy gyorsabban megpuhuljon. Ha a hús és a bab is megpuhult hozzáadjuk a karikákra vágott füstölt kolbászt és behabarjuk. A kész Jókai bablevest levesszük a tűzhelyről és ízlés szerint belekeverhetünk tejfölt is. A Jókai bablevest forrón tálaljuk, kenyeret kínálhatunk mellé.
Galéria: Európai Dalos Gasztropuccs 2011. 07. 29-30-31.