Albert Flórián és Czibor Zoltán életét bemutató kiállítást nyitott meg szerdán, a komáromi Arany 17. Rendezvényközpontban Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára.
“Ha valaki tisztességgel, becsülettel és alázattal dolgozik, akkor mindegy, milyen szegény sorból származik, milyen nehéz időkben éli az életét, meg tudja hódítani mind az öt kontinenst és híressé teheti szülőhazáját. Ezt hirdeti Czibor Zoltán és Albert Flórián életpályája” – mondta az államtitkár a megnyitón, ahol köszöntötte az eseményen megjelent Buzánszky Jenőt, a két elhunyt labdarúgó családtagjait, valamint a régi sikerekre emlékező sportszerető közönséget.
Dr. Molnár Attila polgármester szerint Czibor és Albert két olyan legenda, akik a sport iránti elkötelezettségük mellett mind a mai napig példát adnak nekünk hazaszeretetből, emberségből és tisztességből is. „Ez a megnyitó sporttörténeti esemény Komárom életében, hiszen ez az első alkalom, hogy egy kiállításon együtt mutatjuk be Albert Flórián és Czibor Zoltán relikviáit. Ilyen tárlat hazánkban még soha nem volt. Büszkék vagyunk arra, hogy Zoli bácsit bármerre is vetette a sors, szívében mindvégig megmaradt komárominak!” – fogalmazott a városvezető
- Flóri bácsi 70. születésnapjára magam is meghívást kaptam – meséli egyik kedves anekdotáját Orosz Pál, a Ferencváros vezérigazgatója. Aznap tárgyalásról, tárgyalásra rohantam. Tudtam, hogy egy ilyen eseményről nem szabad elkésnem, ezért kicsit lazábban értelmeztem a KRESZ szabályait. Egy motoros rendőr megállított és megkérdezte, hogy miért léptem át a sebességhatárt. Amikor közöltem vele, hogy Albert Flórián születésnapjára sietek, felajánlotta a további kíséretet…
- Nagyon örülök a mai kiállításnak, hiszen ebből a fiatalok lelkierőt meríthetnek, megtanulhatják, hogyan legyenek jó emberek és jó sportolók. Remélem, hogy sok iskolás ellátogat majd ide és példát merít Albert Flórián és Czibor Zoltán életéből. Hiszen ők ketten nagyon sokat tettek a magyar labdarúgásért, sok örömet szereztek a magyar embereknek – fogalmazott Buzánszky Jenő az Aranycsapat egykori tagja.
Albert Flórián lánya, Magdolna szerint különleges ez a kiállítás, mert általa nem csak a labdarúgót ismerheti meg a közönség, hanem az apát, a férjet, a nagyapát, és a barátot is. A tárlat igyekszik minden fontos sporttörténeti eseménynek emléket állítani, ugyanakkor nem feledkezik meg Albert Flóriánról, a „magánemberről” sem, így a fotók közé több családi kép is bekerült.
Czibor Zsuzsannának, Zoli bácsi testvérének visszaemlékezése szerint szüleik hat gyermeket neveltek föl, közülük hárman lettek futballisták. – A legfontosabb, hogy az elkövetkező generációknak át tudjuk adni azt a hitetet, és szeretetet, amivel Zoli szerette a labdarúgást. Ez minden sikernek az alapja.
A tárlatot Czibor Zoltán halálának 15. évfordulójára emlékezve állították össze. A két tágas teremben egyrészt a labdarúgóról elnevezett komáromi sporttelep emlékszobájából származó tárgyak láthatók, másrészt az országban már több helyen kiállított Albert Flórián-emlékkiállítás anyaga tekinthető meg. A december 1-jéig ingyenesen látogatható tárlaton kiállítják többek között Albert Flórián aranylabdáját és Czibor Zoltán VB ezüstérmét, de a sportolók személyes tárgyait – Albert zöld-fehér katonaládáját vagy Czibor igazolványait, mezeit, kitüntetéseit – is láthatják az érdeklődők.
Czibor a Komáromi MÁV színeiben kezdte pályafutását, onnan a Ferencvároshoz igazolt, majd a Csepelben, aztán a Bp. Honvédban játszott. A Honvéd színeiben 58 gólt szerzett, tagja volt az Aranycsapatnak. 1956-ban a Honvéd külföldi útjáról nem tért haza, a Barcelona csapatában ért el sikereket. Magyarországra 1990-ben tért vissza, és Komáromban megalakította anyaegyesületének jogutódját, a Komáromi Football Clubot, amelynek elnöke volt.
A szervezők köszönetet mondanak többek között az Albert Alapítványnak, a Czibor családnak, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiának, a Fradi Múzeumnak, a Bp. Honvédnak és mindazoknak a magánszemélyeknek, akik emléktárgyaikkal segítették a kiállítás létrejöttét! Galéria: Albert-Czibor Emlékkiállítás