Hírek



2021. 10. 24.
Emléktáblát avattak 1956 komáromi mártírjának, Ács Lajosnak

Ács Lajost a kádári megtorlás során végezték ki 1959. szeptember 8-án. A mindössze 21 éves fiatalembert felakasztották. Egykori iskolájában a Jókai Mór Gimnáziumban, emléktáblát avattak a tiszteletére.


A Jókai Mór Gimnázium az 1956-os magyar szabadságharcosok világszövetségével karöltve október 22-én emléktáblát avatott az iskola falán. A világszövetség segítségével találták meg Gyökér Lajost, aki Ács osztálytársa volt, illetve Ács Zsuzsannát, Ács Lajos húgát, akik szintén részt vettek az avatáson. Az emléktáblát Bros Gergely atya áldotta meg.

Ács Lajos 1938-ban született Komáromban, szülei üzemeltették az Ács vendéglőt. A fiatalember 1952 és 1956 között volt a Jókai Mór Gimnázium tanulója, de hiába érettségizett kitűnőre, osztályidegenként a diktatúra időszakában nem vették fel az egyetemre, így végül géplakatosnak tanult a kábel- és sodronykötélgyárban Budapesten. Itt ismerte meg Szelepcsényi Istvánt. Ács Lajos az 1956-os forradalom és szabadságharc idején ugyan fegyveresen is védte a fővárost. A fiatalembert, aki 1957 nyarán csatlakozott Szelepcsényi Magyar Ellenállás Mozgalmához, hosszú időn át megfigyelték, majd 1958-ban behívták katonának, így sorsáról végül a katonai bíróság döntött.

Ács Lajost kötél általi halálra ítélték és 1959. szeptember 8-án végezték ki.
„Az igazságért, a békéért harcoltam és meghoztam az áldozatot.”