Hírek



2024. 05. 02.
Ilyen volt a legjobb hét a városban!
véget ért az idei Komáromi Napok


Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején az osztrák csapatok ostromgyűrűbe zárták, és ’49. március 30-án megtámadták erődrendszerünket. A rohamot a hazai erők április 26-án sikerrel verték vissza, csapataink még az ostromgyűrűt is szétzúzták. E jeles győzelemre utal minden évben a Komáromi Napok időpontja is.


A fotón (balról jobbra az idei dél-komáromi díjazottak: Zatykó Gabriella, aki édesapja Zatykó János díszpolgári kitüntető címét vette át, Őszirózsa Nyugdíjas Klub - Dikász Lászlóné, Horváth István, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komáromi Csoportjának vezetője, Keller Tiborné, Dr. Szakál Imre Ignác, a Komáromi Selye János kórház orvos-igazgatója, Hornig Rudolfné, Komárom korábbi alpolgármestere, Számadó Emese, a Klapka György múzeum igazgatója, Nagy Attila Ákos református lelkész, dr. zsikla györgy, a Komáromi Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke, valamint gregor zoltán, a Brigetio Kerékpáros Sportegyesület elnöke. a háttérben (balról-jobbra: Czita János alpolármester, dr. kreft-horváth loránd alpolgármester, dr. Molnár Attila polgármester és vajda bence alpolgármester) (FOTÓ: Tóth Anikó)

Városainkban 1992. április 26-a óta rendezzük meg a programsorozatot, amely az elmúlt több mint három évtized alatt térségünk legnagyobb, legszínesebb programot kínáló, magas színvonalú produkciókat felvonultató szezonnyitó fesztiváljává nőtte ki magát.

A közös testületi ülésen Dr. Molnár Attila polgármester elmondta, hogy a Komáromi Napok az összetartozás, a barátság, a szeretet szimbóluma, hiszen hűen tükrözi a két város együvé tartozását. Keszegh Béla, észak-komáromi városvezető kiemelte, hogy ezt a tavasz legnagyobb fesztiválja, amely a szórakozás mellett családi programokat, kiállításokat, előadásokat, sporteseményeket foglal magába, megmutatva, hogy Komárom tényleg határtalanul jó város.

Az ülésen dr. Molnár Attila polgármester és dr. Baksa-Ströcker Renáta adták át a délkomáromi kitüntetetteknek a Díszpolgári kitüntető címet, a Pro Urbe elismeréseket és a Polgármesteri díjakat.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2024. évben Komárom Város posztumusz Díszpolgári címet adományozott városunk korábbi polgármestere, Zatykó János számára. Szintén Díszpolgár kitüntető címet adományoztak Hornig Rudolfnénak, Komárom korábbi alpolgármesterének.

Komárom Városért Emlékérmet (Pro Urbe) vehetett át Nagy Attila Ákos református lelkész, aki 2011 óta vezeti a szőnyi gyülekezetet, Számadó Emese, a Komáromi Klapka György Múzeum, Brigetio Öröksége Látogatóközpont igazgatója, Dr. Szakál Imre Ignác, a Komáromi Selye János kórház orvos-igazgatója is, Horváth István, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komáromi Csoportjának vezetője, valamint a Dikász Lászlóné vezette, az idén 25 éves fennállását ünneplő Őszirózsa Nyugdíjas Klub. Komárom Város Polgármesteri díját vehette át Keller Tiborné, aki 9 évesen élte át a felvidéki kitelepítést, a 2013-ban Gregor Zoltán vezetésével alakult Brigetio Kerékpáros Sportegyesület, továbbá Dr. Zsikla György által elnökölt a Komáromi Önkéntes Tűzoltó Egyesület.

Észak-Komárom városvezetése Polgármesteri díjban részesítette Bödők Gergely történészt, a Kikötő Polgári Szalon beszélgetőestjeinek szervező műsorvezetőjét, Jana Mačicovát, a Komáromi Regionális Művelődési Központ szakdolgozóját, Szabó Csekei Tímeát, a Duna Menti Múzeum művészettörténészét, Dávid ©tumpf animációs filmrendezőt és Várady Kornélia iskolaigazgatót, az örsújfalui ÉS?! Színház vezetőjét-rendezőjét és ezen városrész kulturális életének szervezőjét. Pro Urbe-díjat vehetett át Ąudovít Gallovich, a helyi Dunaj folklóregyüttes volt művészeti vezetője és koreográfusa, és RNDr. Holczhei Árpád, a Selye János Gimnázium nyugalmazott tanára.

A testület In memoriam Pro Urbe-díjat ítélt meg Alapy Gáspárnak, Dél-Komárom első polgármesterének.

A Komárom Város Díszpolgára kitüntető cím ez évben Miroslav Jaąka magiszterhez, a komáromi kórház igazgatójához került.

A Komáromi Napok szórakoztató programjai a Jókai ligetben zajlottak, ahol a nagyszínpadon esténként ismert hazai sztárok léptek fel, az első napon itt volt Dolly, Caramel és az Ocho Macho, őket követte a Margaret Island, a Republic, de zenélt a Mystery Gang, a Road, Herczog Ricsi, Peter Sramek, Kunu Márió, a P. Mobil, a Beatrice, Hevesi Tamás és Szulák Andrea, illetve idén először a komáromi Past Vibes Brass Streetband és a Joulence is. Tribute zenekarok szólaltatták meg az Abba, Rolling Stones, a Beatles, a Queen és a Hungária mindenki által jól ismert örökzöld slágereit. Az egy hét alatt olyan dj-k keverték a zenéket, mint Dj Bóli, Rico és Miss Mood, Django, Dj Sterbinszky x Mynea, vagy épp Adam Ajkay.

(FOTÓ: Koncertet adott a Republic is)

A Komáromi Napok ékes bizonyíték arra, hogy ez a tavaszindító fesztivál a komáromiaknak és 
a komáromiakról szól, így a Miénk a színpad! részeként fellépési lehetőséget kaptak a helyi óvodai, iskolai csoportok és szervezetek egyaránt. Koncertezett még Zsapka Attila, az Elektron Band, táncoltak a Garabonciás tagjai és megemlékeztek városunk nagy mesemondójáról, Jókai Mórról is, aki 120 évvel ezelőtt, 1904. május 5-én hunyt el. Az alkalomból a Magyarock Dalszínház mutatta be az „A sorsod bármerre kísér, a hazád örökre benned él” című gálaműsorát.

(FOTÓ: Jókai 120 - ünnepi bemutatóval készült a Magyarock Dalszínház)

A kisszínpadon elsősorban gyermekeknek szóló előadások váltották egymást péntektől szerdáig. Volt pantomim, bohóc műsor, előadás a Kemence és a Bábuci bábosaitól, Így tedd rá! Foglalkozás Jastyúrné Polgár Zsókával, míg Kiss László stand up bűvész mutatványai elvarázsolták a közönséget.

A további programok közt részt vehettünk Dr. Zacher Gábor előadásán, az Újrakezdés. Út Komáromba című történész konferencián, a május 1-jén tartott az Endresz Csoport által szervezett Komáromi Áttörés megemlékezésen, a Tengerész Emlékműnél tartott megemlékezésen, a Zene-Barátság Fesztiválon, a Szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban, Komárom Város Egressy Fúvószenekarának ünnepi koncertjén a Csillagerődben, vagy épp a Magyar Lovas Színház Komárom évadnyitó előadásán.

(FOTÓ: Számos haományőrző fellépő érkezett a Zene-Barátság Fesztiválra is)

A Monostori Erődben, az Igmándi erőd kőtárában és a Csillagerődben állandó tárlatvezetés várta a látogatókat. Volt számos sportesemény is így, az V. Aranycsapat Kupa, a Nemzetközi IVV Túranap, sakktorna, Bagi Máté nemzetközi mesterrel, a Brigetio Kerékpáros teljesítménytúra, a Komáromi Labdarúgó Csillagainak találkozója és a Szasza Emléktorna a Czibor Zoltán Városi Sporttelepen, és persze idén sem maradt el a Komárom- Komárno Nemzetközi Utcai Futóverseny sem. És végül, de nem utolsó sorban ismét sporttörténelmet írtunk, hiszen újra OB1 bajnok lett az SZPK-Sárosi Optika Komárom!

Ez a hat nap is azt bizonyította, hogy Komárom valóban határtalanul jó!